کد خبر : 164073
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 31 آگوست 2021 - 9:42

حاشیه های واگذاری دانشگاه علمی کاربردی شبستر به بخش خصوصی

حاشیه های واگذاری دانشگاه علمی کاربردی شبستر به بخش خصوصی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی در سخنان خود واگذاری و فروش مرکز شبستر را تکذیب کرده و این در حالی است که در همین گفتگوی خود از واگذاری با قرارداد اجاره محل دانشگاه علمی کاربردی شبستر به این شرکت خصوصی خبر داده و به نوعی سخنان خود در خصوص تکذیب کردن واگذاری این مرکز را نقض می کند !!!

به گزارش شبسترنیوز،مرکز علمی کاربردی شبستر به عنوان واحد آموزشی در سال ۱۳۸۲ در شهر شبستر شروع به کار کرده و طی سال های گذشته با کمک خیرین یک ساختمان در شان و مقام دانشجویان احداث شده و به عنوان یک دانشگاه کیفی زمینه را برای تحصیل و افزایش مهارت دانشجویان فراهم کرده است و شاهد شناسایی استعدادهای درخشان در زمینه رشته های حقوق و حسابداری و سایر رشته ها بوده ایم.

در اقدامی جالب در اواخر دولت دوازدهم خبری در شهرستان شبستر نقل شد که بر اساس آن این واحد آموزشی دولتی به بخش خصوصی و یکی از واحدهای تولیدی در روستای بنیس واگذار می شود و همین خبر موجب نگرانی دانشجویان و کارکنان مرکز علمی کاربردی شبستر شد.

خواسته دانشجویان و کارکنان مرکز علمی کاربردی شبستر این است که در این خصوص شفاف سازی های لازم انجام شود و مشخص شود که  آیا مراحل قانونی واگذاری و یا حتی اجاره یک مکان دولتی انجام یافته است یا خیر و  یا اینکه آیا فراخوانی در این خصوص داده شده و شرایط خاصی از جمله اهلیت تعیین شده است؟

با توجه به اینکه فراخوان ثبت نام دانشگاه های علمی کاربردی در سطح کشور از طریق سایت سازمان سنجش اعلام شده و در دفترچه این واحد اموزشی نام مرکز شبستر درج شده است و دانش آموزان ثبت نام کننده در این واحد آموزشی در گفتگوهای جداگانه با خبرنگار شبسترنیوز اعلام می کنند که ما با نام مرکز علمی کاربردی شبستر ثبت نام کرده ایم و به هیچ وجه قبول نخواهیم کرد تحت عنوان واحد خصوصی در این مرکز آموزشی تحصیل کنیم .

تکذیب واگذاری دانشگاه علمی کاربری شبستر به بخش خصوصی
فرزان قالیچی رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار شبسترنیوز اظهار داشت: مشکل اشتغال در جامعه یکی از مسائل اساسی است و فکر دولت مردان را مشغول کرده است و برخی فارغ التحصیل ها هستند که بعد از فارغ التحصیلی نمی‌توانند اشتغال یابند و در این راستا آموزش‌های مهارتی نقش پررنگی می‌یابد.
وی افزود: اکنون خانواده‌ها تقریباً تلاششان این است که فرزندشان را در جایی برای تحصیل بفرستند که مهارتی یادگرفته و کاری از دستشان بربیاید و صرف اینکه مدرک بگیرند و نتوانند اشتغال یایند نباشد در این راستا دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه مهارتی مسئولیت دارد که در واقع دانشجویانی که تربیت می‌کند حتماً مهارت و محیط کارداشته باشد ‌.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان آذربایجان شرقی در ادامه خاطر نشان کرد: رشته‌های مهارتی در هر منطقه و هر شهر بنا به پتانسیل آن منطقه فرق می‌کند، با توجه به اینکه منطقه شبستر در سالیان اخیر و سالیان دور در حوزه صنایع غذایی و شیرینی و شکلاتید طولانی بسیاری دارد و کارخانه‌های آی سودا ،ارس پر بنیس و بخشی از شرکت شیرین عسل در شهرستان شبستر قرار دارند و بنابراین زمینه فراهم است که نیروهایی کاربلد و مهارتی تربیت شوند و زمینه اشتغال جوانان این شهرستان در رشته‌های مهارتی و در کارخانه‌ها فراهم شود.
قالیچی ابراز کرد: لذا بر اساس آن شرکت ارس پر بنیس که یکی از السابقون تولید کیک و شیرینی و شکلات در منطقه و کشور است از ما تقاضای ایجاد و تأسیس مرکز آموزش علمی کاربردی کرده است تا رشته‌های مربوط به حوزه صنایع غذایی و شرینی و شکلات را در این مرکز آموزشی راه اندازی کند و بر این اساس درخواستی داده است و این درخواست کاملاً در راستای تقویت و ایجاد رشته‌های مهارتی در آن منطقه است و توسط ستاد مرکزی دانشگاه بررسی می‌شود.

وی گفت: ارائه مجوز ایجاد مرکز بر خلاف ادعاهایی که هست در حوزه اختیارات استان نبوده و در حوزه تهران است و تمامی مدارک به تهران ارسال شده است و آنها مدارک را بررسی کرده‌اند و چون محیط کار دارند مجوز راه اندازی مرکز آموزش علمی کاربردی ارس پر بنیس داده شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان آذربایجان شرقی ابراز کرد: با توجه به اینکه در شبستر یک مرکز دیگر به نام مرکز آموزش علمی کاربردی شبستر داشتیم صلاح دیدیم رشته‌های دایر در مرکز علمی کاربردی شبستر را نیز به مرکز جدید منتقل شود و دانشجویان در یک مرکز تحت عنوان دانشگاه آمورش علمی کاربردی ارس پر بنیس با تداوم رشته‌های مرکز شبستر و همچنین رشته‌های جدید تحصیل کنند و در واقع با این کار به وضعیت آموزش عالی منطقه و همچنین تربیت نیروهای مهارتی مورد نیاز منطقه کمک می‌شود.

وی یادآوز شد: با تأسیس مرکز آموزش علمی کاربردی ارس پر بنیس نه تنها رشته‌های سابق که وجود داشت تداوم می‌یابد بلکه رشته‌های جدید نیز دقیقاً متناسب با آمایش آموزش عالی منطقه در آنجا تأسیس می‌شود‌.

قالیچی عنوان کرد: هرگونه‌ شایعه و شائبه‌ای مبتنی بر اینکه ما مرکز شبستر را واگذار کرده باشیم کاملاً کذب است و در واقع توامان کردن رشته‌های مرکز شبستر و مرکز تازه تأسیس اتفاق می افتد.

وی افزود: در این راستا همکارانی که در مرکز آموزش علمی کاربردی شبستر فعالیت می‌کنند باتوجه به اینکه این مرکز فعالیتی نخواهد داشت در صورتی که تمایل داشته باشند می‌توانند در مرکز جدید فعالیت کنند و در این خصوص نیز توافقی با مرکز جدید داریم.

قالیچی ادامه داد: هرگونه فروش یا واگذاری مرکز به بخش خصوصی یا شرکت ارس پر بنیس کاملاً تکذیب می‌شود ، برای اینکه فروش یا واگذاری مراحل قانونی دارد و حتماً باید مزایده‌ای انجام یابد و افراد مرتبط شرکت کنند .

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: محل فعلی مرکز با امکانات طی توافقی که شده به صورت اجاره‌ای با قرارداد اجاره‌ای در اختیار شرکت ارس پر بنیس قرار می‌گیرد تا دانشجویانی که در آنجا تحصیل می‌کردند و همچنین دانشجویان جدید با مشکل مواجه نشوند و بنابراین هیچ تغییری که خدای نکرده مشکلاتی در آنجا ایجاد کند نخواهد بود.

وی گفت: نه تنها دانشجویان سابق در همان محل تحت اسمی دیگر تحصیل می‌کنند بلکه دانشجویان جدید در رشته‌های جدید در شهرستان شبستر تحصیل می‌کنند .
قالچی در پایان گفت: در این راستا به نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شبستر نیز اطلاع دادیم و تمامی امورات بر اساس مفاد قانونی انجام یافته است و اگر چیزی به غیر از آن در فضای مجازی مطرح شود همه زائیده افرادی است که از موضوع اطلاع کاملی ندارند و مطلب را وارونه جلوه داده‌اند .

واگذاری دانشگاه علمی کاربردی شبستر به بخش خصوصی ابلاغیه از مرکز است
جعفر راستی نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامب نیز با اشاره به واگذاری دانشگاه علمی کاربردی شبستر به بخش خصوصی اظهار داشت: واگذاری دانشگاه های علمی کاربردی به بخش خصوصی ابلاغ شده از مرکز می باشد. اما در مورد دانشگاه علمی کاربردی شهرستان که مطرح است بدون کارشناسی و بدون مناقصه انجام شده و با بررسی که انجام دادم اینگونه نبوده است.

وی افزود: ظاهراً کارخانه ای برای راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی اقدام به ایجاد موسسه ای می کند که در نهایت تصمیم بر واگذاری دانشگاه علمی کاربردی شهرستان به این کارخانه می شود.

نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت: این امر موجب اعتراضات فراوان از سوی مردم شریف شهرستان و اساتید و کارکنان محترم دانشگاه علمی کاربردی می شود. به همین منظور بنده صحبت های با آقای دکتر امید رئیس کل دانشگاه های علمی، کاربردی کشور و آقای قالیچی رئیس دانشگاه های علمی،کاربردی استان داشتم و در نهایت تصمیم بر آن شد که اگر کادر و اساتید دانشگاه شهرستان می‌توانند، خودشان اجاره کنند و اولویت واگذاری با ایشان باشد و در غیر این صورت طبق دستور واگذاری که از مرکز ابلاغ گردیده ، این دانشگاه باید به یک موسسه خصوصی واگذار شود.

جالب است که رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی در سخنان خود واگذاری و فروش مرکز شبستر را تکذیب کرده و این در حالی است که در همین گفتگوی خود از واگذاری با قرارداد اجاره محل دانشگاه علمی کاربردی شبستر به این شرکت خصوصی خبر داده و به نوعی سخنان خود در خصوص تکذیب کردن واگذاری این مرکز را نقض می کند !!!
بعد از مصاحبه نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی نیز  کارمندان مرکز علمی کاربردی شبستر طی نامه ای به مرکز استان اعلام کرده اند که می توانند مرکز شبستر را در قالب شرکت تعاونی کارمندان اداره کنند که همچنان مرکز بر واگذاری به شرکت خصوصی ارس پر تاکید دارد و از نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی انتظار می رود پیگیر این موضوع باشند.

از ادارات ذیربط از جمله نهادهای نظارتی شهرستان شبستر و استان آذربایجان شرقی انتظار می رود به این موضوع مهم ورود کرده و بررسی های لازم را انجام دهند و جلوی بی قانونی ها را بگیرند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.