کد خبر : 139034
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 1 آگوست 2017 - 9:44

دریافت هزینه اجباری از خانواده‌ها در مدارس غیرقانونی است/تحصیل در مرکز شهرستان در بین خانواده ها به مد تبدیل شده است

دریافت هزینه اجباری از خانواده‌ها در مدارس غیرقانونی است/تحصیل در مرکز شهرستان در بین خانواده ها به مد تبدیل شده است

مدیر آموزش و پرورش شبسترگفت:کمبود فضای آموزشی در مرکز شهرستان شبستر و کمبود نیروی انسانی و خدماتی از مهم‌ترین مشکلات آموزش و پرورش منطقه شبستر است.

 ابوالفضل اکرمی در گفتگو با خبرنگاران شبسترنیوز، با اشاره به ثبت نام دانش آموزان و بحث هدایت تحصیلی پایه نهم گفت: هدایت تحصیلی مهم‌ترین و اساسی‌ترین بحث دانش آموزان نهم بوده و تاکنون بیش از ۸ جلسه با حضور اعضای کمیته هدایت تحصیلی برگزار شده و همچنین جلسات مشاوره برای مدیران و برای خود دانش آموزان و اولیاء دانش آموزان برای ورود به رشته‌های مورد علاقه برگزار شده است.

وی اظهار کرد: در هدایت تحصیلی فرم‌های مختلفی هست و بیشتر عملکرد تراز شده هر دانش آموز بر اساس ظرفیت رشته‌ها در مدارس و عملکرد تحصیلی دانش آموز و خصوصاً نمرات دروس تخصصی و استعداد و رغبت و علاقه‌مندی دانش آموزان و نظرات خانواده‌ها و مشاوران مد نظر قرار می‌گیرد.

مدیر آموزش و پرورش شبستر افزود: در منطقه شبستر نزدیک به یک هزار و ۸۰ نفر دانش آموز دختر و پسر در پایه نهم وجود دارد و برای اینکه، مدارس در دوران ثبت نام با تراکم مواجه نشوند، برای گروه‌های مختلف زمان‌بندی کرده‌ایم.

اکرمی با اشاره به آغاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس عنوان کرد: علی رغم اینکه پیش بینی نکرده بودیم، دانش آموزان متقاضی تحصیل در رشته علوم انسانی در منطقه شبستر افزایش یافته و سال قبل ظرفیت این رشته در ۴ مدرسه و ۱۲۰ نفر بود که با توجه به استقبال دانش آموزان تمهیداتی شده و در طالقانی شندآباد و برهان‌الدین این رشته برقرار شده و امکانش هست در صورت تصویب سیس نیز کلاس علوم انسانی تشکیل شود.

وی تاکید کرد: در سال قبل در رشته‌های نظری ۵۲% و در رشته‌های فنی و کاردانش ۴۸% محصل داشتیم و باید به بحث توازن در منطقه توجه داشته باشیم تا این توازن به هم نخورد.

تحصیل در مرکز شهرستان در بین خانواده ها به مد تبدیل شده است

مدیر آموزش و پرورش شبستر با انتقاد از افزایش بی رویه دانش آموزان متقاضی از شهرها و روستاهای منطقه برای تحصیل در مدارس شبستر تصریح کرد: متاسفانه این مورد در بین خانواده‌ها رواج داشته و تحصیل در شبستر به کلاس تبدیل شده و صرفاً به بار روانی در بین خانواده‌ها تبدیل شده است و این اشتباه است.

وی اضافه کرد: دانش آموزان و خانواده‌ها باید توجه کنند که معلمان مدارس شبستر در اطراف نیز تدریس می‌کنند و مجموعه آموزش و پرورش به کیفیت همه مدارس منطقه شبستر در شهرها و روستاها توجه ویژه دارد.

اکرمی افزود:محدوده بندی شده تا دانش آموزان هر نقطه در محدوده خودشان ثبت نام کنند و خانواده ها باید در نظر داشته باشند که در مدارس روستایی و شهرهای دیگر منطقه شبستر به جهت تعداد کم دانش آموزان در کلاس ها ،کیفیت بهتر است و از معلمان باتجربه در روستاها و سایر نقاط شهری منطقه استفاده می شود و دانش آموزان باید محدوده بندی را رعایت کنند.

جابجایی برخی مدارس برای حل مشکلات است

وی با اشاره به پروژه های در حال تکمیل منطقه شبستر اظهار داشت:مدرسه شاهد شبستر،مرکز رفاهی معلمان (خانه معلم )و مدرسه ای در روستای کافی الملک همزمان با هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید و برخی طرح های دیگر نیز  توسط خیرین در منطقه شبستر در حال تکمیل است.

مدیر آموزش و پروش شبستر با اشاره به جریان جابجایی و انتقال برخی مدارس در شبستر افزود:بنده به عنوان معلم و مجموعه آموزش و پرورش،وظیفه داریم مشکلات منطقه را احصاء کرده و راهکارهای لازم را پیدا کنیم.

وی عنوان کرد: در برخی مدارس، فضای آموزشی خالی داریم و در برخی مدارس نیز نیاز به فضای آموزشی است و باید برای این موارد راه حل پیدا کنیم و در مورد جابجایی مدرسه شیخ محمود شبستر باید بگویم که  که نزدیک به ۲۵۰ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می‌کنند و در سال ۸۵ این مدرسه تخریبی اعلام شده و اکنون خیر محترمی در نظر دارند مدرسه‌ای ۱۲ کلاسه در مکان مدرسه شیخ محمود احداث کنند.

اکرمی ادامه داد: برای احداث مدرسه جدید باید ۲۵۰ دانش آموز را به مدرسه‌ای دیگر منتقل کنیم و بحث جابجایی مدارس در کمیته برنامه ریزی و شورای آموزش و پرورش مصوب شده ولی عملی نشده است و اگر کلنگ زنی شود جابجایی عملی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همه باید در نظر داشته باشند که اگر ما در خصوص چنین مواردی و تحصیل دانش آموزان در مکانی که تخریبی اعلام شده بی خیال باشیم نشان دهنده بی اثری ما هست و انتظار داریم اولیا و مسئولین در جهت حل مشکلات، همکاری داشته باشند و ۱۴ هزار دانش آموز همه برای ما محترم بوده و در هنگام برنامه ریزی  همه جوانب را باید در نظر بگیریم.

کلینیک درمانی ویژه فرهنگیان در شبستر احداث می شود

مدیر آموزش و پرورش شبستر با تقدیر از زحمات و تلاش‌های خیرین مدرسه ساز منطقه شبستر گفت: در روزهای آینده عملیات ساخت مدرسه ۱۲ کلاسه ابتدایی ۲۲ بهمن سیس توسط خیری آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به بحث ساخت کلینیک فرهنگیان توسط خیری عنوان کرد:  کلینیک درمانی فرهنگیان همراه با خانه سازمانی برای استفاده فرهنگیان احداث خواهد شد.

هنگام  بازگشایی مدارس،کلاسی بدون معلم نخواهیم داشت

اکرمی با اشاره به تعداد کلاس‌ها در حال تحصیل دانش آموزان در منطقه شبستر و در سال تحصیلی قبلی افزود: با توجه به تعدد شهرها در بخش مرکزی، تراکم دانش آموزان در شهر یا روستا متفاوت بوده و بر اساس گفته مسئولین استانی نزدیک به ۹۶ کلاس در منطقه اضافه بوده و برنامه ریزی می‌کنیم نصف این مقدار کلاس‌ها کاهش یابد.

مدیر آموزش و پرورش شبستر با اشاره به انجام امورات پروژه مهر در منطقه شبستر بیان کرد: امیدوار هستیم که در روز اول بازگشایی مدارس، هیچ کلاس بدون معلمی در منطقه شبستر نداشته باشیم و این وظیفه اصلی آموزش و پرورش است و امسال مشکلی نخواهد بود.

سند تحول بنیادین ،محور و مبنای مدارس است

اکرمی با اشاره به ساحت‌های شش‌گانه سند تحول بنیادین تاکید کرد: تربیت دینی و اخلاقی، تربیت سیاسی و اجتماعی، تربیت زیستی و بدنی، تربیت هنری و زیبا شناختی، تربیت اقتصادی و حرفه‌ای و تربیت علمی و فناوری -ساحت‌هایی هستند که تعلیم و تربیت دانش آموزان بر اساس آنها صورت خواهد گرفت.

وی عنوان کرد: همچنین در سند تحول بنیادین، محور فعالیت‌های مدارس باید بر پنج عنصر علم، ایمان، اخلاق، عمل و تفکر صورت گیرد. تمام اهداف، مأموریت‌ها و چشم انداز سند بنیادین آموزش و پرورش رسیدن به حیات طیبه است.

وی با بیان اینکه تمام سیاست‌های کلی آموزش و پرورش بر اساس سند تحول بنیادین برنامه ریزی شده است خاطرنشان کرد: به مدیران مدارس تاکید کرده‌ایم، سند تحول آموزش آموزش و پرورش که مورد تأیید مقام معظم رهبری است باید محور و مبنای مدارس باشد و مدیران نباید خارج از این سند برنامه اجرا کنند.

دریافت هزینه اجباری از خانواده‌ها در مدارس غیرقانونی است

مدیر آموزش و پرورش شبستر با اشاره به بحث دریافت مبالغ در هنگام ثبت نام دانش آموزان ابراز کرد:کمک‌های مردمی به مدارس وجه اجباری نداشته ولی باید توجه کنیم که مدارس بدون مشارکت والدین، قابل اداره نیست و اگر بحث کمک‌های مردمی از سوی مدیر مدرسه‌ای، اجباری شود، مدیر مورد نظر متخلف بوده و برخورد خواهد شد.

اکرمی با اشاره به عملکرد ۴ ماهه در مسئولیت مدیریت آموزش و پرورش شبستر اظهار کرد: بر اساس اعلام و اذعان همکاران و کارشناسان و مدیران مدارس در مجموعه آموزش و پرورش آرامش حاکم شده است.

وی افزود: بودجه  آموزش و پرورش محدود بوده و نباید بی حساب و کتاب بودجه خرج شود و در مدت ۴ ماهه، ۶۰ درصد هزینه‌های جاری اداره کاهش یافته است و این موفقیت بزرگی است و بنده تاکنون از حقوق قانونی خود از جمله مسکن، خودرو و موبایل نیز استفاده نکرده و نخواهم کرد.

مدیر آموزش و پرورش شبستر با بیان اینکه اصلاح اوراق امتحانی  آزمون‌های نهایی امسال در سریع‌ترین زمان انجام شد بیان کرد: این اتفاق یک هفته زودتر از سایر مناطق انجام شد.

وی همچنین، کسب رتبه دوم استانی و رتبه اول در بین مناطق نیمه برخوردار، رتبه دوم استان در بین ۳۹ منطقه و میزبانی گروه پیشتازان مناطق جوار، همایش ۲۵۰ دانش آموز روزه اولی و تجلیل از دانش آموزان برتر در حوزه‌های فرهنگی را از مهم‌ترین عملکرد و موفقیت‌های  ۴ ماهه آموزش و پرورش منطقه شبستر برشمرد.

اکرمی با اشاره به فعالیت‌های تابستانی عنوان کرد: بیش از سه هزار دانش آموز در برنامه‌های تابستانی ثبت نام کرده و در حال فعالیت و آموزش هستند.

مدیر آموزش و پرورش شبستر در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد:کمبود فضای آموزشی در مرکز شهرستان شبستر و کمبود نیروی انسانی و خدماتی از مهم‌ترین مشکلات آموزش و پرورش منطقه شبستر است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.