کد خبر : 79613
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

با پیشرفت فناوری ساخت پل های عظیم‌تر و پیچیده‌تر نسبت به گذشته نیز امکان پذیر شده و برخی از آنها شاهکارهای مهندسی محسوب می شوند.

به گزارش شبستر خبر به نقل از عصر ایران، پل ها از سازه های پیچیده جهان محسوب می شود که در ساخت آنها باید به عوامل مختلفی توجه داشت. با پیشرفت فناوری ساخت پل های عظیم‌تر و پیچیده‌تر نسبت به گذشته نیز امکان پذیر شده و برخی از آنها شاهکارهای مهندسی محسوب می شوند. در ادامه با برخی از باشکوه‌ترین پل های جهان بیشتر آشنا می شویم.

پل گلدن گیت – سان فرانسیسکو، آمریکا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل گلدن گیت به منظور اتصال سان فرانسیسکو به مارین کانتی روی تنگه گلدن گیت ساخته شده و با طول ۴,۲۰۰ فوت (۱,۲۸۰ متر) هنگام افتتاح در سال ۱۹۳۷ عنوان طولانی‌ترین و بلندترین پل معلق جهان را به خود اختصاص داد. این رکورد تا دهه ۱۹۶۰ به این پل اختصاص داشت. امروزه، گلدن گیت به واسطه رنگ نارنجی خود مشهور است.

پل پونته وچیو – فلورانس، ایتالیا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

امروزه مشاهده یک فروشگاه یا بازار روی یک پل معمول نیست اما قرن ها پیش، حضور مغازه ها و حتی خانه هایی که در طبقه دوم یک پل قرار داشتند، منظره عجیبی نبوده است. یکی از برجسته‌ترین نمونه ها در این زمینه که همچنان به حیات خود ادامه می دهد، پل پنته وچیو است. این پل پس از سیل سال ۱۳۴۵ بازسازی شد و در سال ۱۵۶۵ طبقه دوم به این پل اضافه شد که قرار گرفته است. پونته وچیو روی رودخانه آرنو قرار دارد و تنها نمونه در نوع خود در شهر فلورانس است.

پل ماگدبورگ واتر – ماگدبورگ، آلمان

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل آبی ماگدبورگ روی رودخانه البه ساخته شده و طولانی‌ترین سازه آبی قابل کشتیرانی جهان با طول بیش از ۳,۰۰۰ فوت (۹۱۴ متر) محسوب می شود. تا پیش از افتتاح این پل در سال ۲۰۰۳، ارتباط بین رودخانه البه و کانال البه-هاول از طریق یک مسیر انحرافی ۱۲ کیلومتری و بالابر قایق صورت می گرفت.

پل بندرگاه سیدنی – استرالیا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل فولادی در بندرگاه سیدنی از تاریخی طولانی‌تر از آن چیزی برخوردار است که به نظر می رسد. این پل پس از هشت سال ساخت و ساز در سال ۱۹۳۲ افتتاح شد. با پهنای ۱۶۰ فوت (۴۹ متر) پل بندرگاه سیدنی تا سال ۲۰۱۲ پهن‌ترین پل دهانه بلند جهان بود. این پل ۳,۷۰۰ فوت (۱,۱۲۸ متر) طول دارد و ارتفاع قوس فولادی آن از سطح آب ۴۴۰ فوت (۱۳۴ متر) است.

پل اسکیل لین – هال، انگلیس

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

این پل فولادی توسط مک داول+بندتی طراحی شده و در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد. اسکیل لین به عنوان یک پل عابر پیاده از حرکتی نوسانی برخوردار است و امکان عبور از روی رودخانه هال را فراهم می کند.

پل دره ای میلائو – فرانسه

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

با ۱,۱۲۵ فوت (۳۴۳ متر)، پل میلائو به عنوان بلندترین پل جهان در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و با طول ۸,۰۰۰ فوت (۲,۴۳۸ متر) روی دره رودخانه تارن گسترده شده است. این پل دارای هفت ستون است و توسط لرد نورمن فاستر طراحی شده است.

پل بروکلین – نیویورک سیتی، آمریکا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

ساخت پل بروکلین حدود ۱۴ سال طول کشید و هنگام افتتاح در سال ۱۸۸۳ منهتن را به بروکلین متصل کرد. این پل تک تکیه گاه که ۱,۵۹۵ فوت (۴۸۶ متر) ارتفاع دارد توسط چهار کابل مهار شده است. پل بروکلین توسط جان روئبلینگ طراحی شده است.

پل آکاشی کایکیو – ژاپن

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

آکاشی کایکیو با ۱۲,۸۰۰ فوت (۳,۹۰۱ متر) طولانی‌ترین پل معلق جهان است. این پل در سال ۱۹۹۸ و پس از ۱۲ سال ساخت و ساز افتتاح شد. آکاشی کایکیو با سه تکیه گاه روی تنگه آکاشی قرار دارد. این پل به گونه ای طراحی شده است که در برابر زلزله، بادهای شدید و امواج توفنده دریا مقاومت کند.

پل ریالتو – ونیز، ایتالیا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

ریالتو نخستین پلی است که روی کانال بزرگ ونیز در قرن پانزدهم ساخته شد. معماری ونیزی این پل که توسط آنتونیو دا پونته شکل گرفته به کشتی ها و قایق ها اجازه می دهد تا از زیر آن عبور کنند. ریالتو طی سه سال ساخته شده و ۲۴ فوت (۷٫۳ متر) ارتفاع و ۷۵ فوت (۲۳ متر) پهنا دارد.

پل بی – اوکلند، آمریکا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل بی در منطقه خلیج سان فرانسیسکو پروژه ای ۶٫۴ میلیارد دلاری بوده است. این پل دارای بزرگترین تکیه گاه معلق خودلنگر در جهان است. برج ۵۲۵ فوتی (۱۶۰ متری) این پل کابل اصلی که حاوی ۱۷,۳۹۹ رشته سیم فولادی است را نگه می دارد.

پل شناور استیت روت ۵۲۰ – سیاتل، آمریکا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

استیت روت ۵۲۰ در سال ۲۰۱۶ افتتاح خواهد شد و عنوان طولانی‌ترین پل شناور جهان را با طول ۷,۷۱۰ فوت (۲,۳۵۰ متر) از آن خود خواهد کرد. جاده این پل شناور که روی دریاچه واشنگتن گسترده شده دارای پنج خط برای عبور و مرور خودروها است و از ۷۷ پانتون بتنی به عنوان فونداسیون بهره می برد. جاده این پل ۲۰ فوت (۶ متر) بالاتر از سطح آب قرار می گیرد و در مجموع با ۵۸ لنگر سر جای خود باقی می ماند.

پل ژاک شابان-دلماس – بروژ، فرانسه

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل ژاک شابان-دلماس با طول ۲,۲۰۰ فوت (۶۷۰ متر) ۲۵۲ فوت (۷۷ متر) بالاتر از رودخانه گارون قرار گرفته است. چهار دکل بلند امکان بالا و پایین بردن پل برای عبور و مرور خودروها با توجه به وضعیت جذر و مد آب را فراهم می کنند.

پل هلیکس – سنگاپور

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل هلیکس با الهام از شکل رشته های DNA ساخته شده است و در خلیج مارینا قرار دارد. این پل برای عبور و مرور عابران پیاده ساخته شده و لوله های فولادی پر پیچ و خم آن اگر در یک مسیر مستقیم قرار بگیرند ۷,۳۸۰ فوت (۲,۲۴۹ متر) امتداد می یابد.

پل نانپو – شانگهای، چین

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل نانپو روی روخانه هوآنگپو قرار گرفته و جاده ای با هفت خط را ارائه می کند. قسمتی از این پل به شکل دایره طراحی شده است که از روی زمین آغاز شده و به تدریج ارتفاع می گیرد و امکان عبور خودروها از میان مرکز شهر پر تراکم شانگهای را فراهم می کند.

پل تاور – لندن، انگلیس

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل تاور در سال ۱۸۹۴ در قسمت شرقی لندن و پس از هشت سال ساخت و ساز روی رودخانه تیمز افتتاح شد. دو سبک معلق و باسکول در این پل به کار گرفته شده اند. برج های ۲۱۳ فوتی (۶۵ متر) در دو انتهای بخش مرکزی با طول ۲۰۰ فوت (۶۱ متر) قرار گرفته اند.

کلیف‌واک – ونکوور، کانادا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

در کنار پل معلق تاریخی کاپیلانو، مسیر پیاده روی کلیف‌واک در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. این پل ۷۰۰ فوتی (۲۱۳ متر) از صخره ای به ارتفاع حدود ۲۳۰ فوت (۷۰ متر) آویزان شده است. این پل می تواند تا ۱۰۰ هزار پوند (۴۵,۳۵۹ کیلوگرم) وزن را تحمل کند در شرایطی که به دیواره های صخره محکم شده است. برای افرادی که در پی هیجان بیشتر هستند بخشی از پل کلیف‌واک دارای کف شیشه ای است.

پل راسکی – جزیره راسکی، روسیه

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل راسکی در سال ۲۰۱۲ تکمیل شد و دارای برج هایی به ارتفاع ۱,۰۵۳ فوت (۳۲۱ متر) و طولی بیش از ۱۰ هزار فوت (۳,۰۴۸ متر) است. از این رو، راسکی طولانی‌ترین پل مهار شده با کابل در جهان محسوب می شود. پل راسکی در ناحیه ای روستایی در جنوب شرقی روسیه در نزدیکی کره شمالی، چین و ژاپن قرار دارد.

پل چارلز – پراگ، جمهوری چک

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل سنگی چارلز روی رودخانه مولداو در شهر پراگ قرار گرفته است. روند ساخت این پل در سال ۱۳۵۷ آغاز شده و در اوایل سال های ۱۴۰۰ به پایان رسیده است. پل چارلز با ۱۶ طاق و ۳۰ مجسمه تزئینی ۲,۰۳۷ فوت (۶۲۱ متر) امتداد دارد و شهر قدیمی را به منطقه قلعه پراگ متصل می کند.

پل تیلیکوم کراسینگ – پرتلند، آمریکا

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

پل تیلیکوم کراسینگ با طول ۱,۷۰۰ فوت (۵۱۸ متر) روی رودخانه ویلامت ساخته شده و در سپتامبر ۲۰۱۵ افتتاح شد. طراحی زیبا با برج هایی به ارتفاع ۱۱۰٫۵ فوتی (۳۴ متر) امکان عبور راه آهن سبک، خودروها، اتوبوس ها، عابران پیاده و دوچرخه سواران از روی این پل را فراهم کرده اند.

پل اسلائورهف – لیوواردن، هلند

باشکوه‌ترین پل‌های جهان

این پل با نام مستعار پل متحرک پرنده نیز شناخته می شود. این پل باسکولی کوچک قابلیت گردش ۹۰ درجه در هوا را دارد. به جای لولاهای سنتی و برای حرکت سریع‌تر دو بازو از روی یک شاه تیر نوسان می کنند.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.