کد خبر : 4055
تاریخ انتشار : شنبه 22 مارس 2014 - 12:32

مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری شبسترنیوزبامحمد عدلی رئیس شورای شهر شندآباد

مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری شبسترنیوزبامحمد عدلی  رئیس شورای شهر شندآباد

کمربندی شندآباد ، آری یانه؟ م   مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری شبسترنیوزبا  مهندس محمد عدلی » رئیس شورای شهر شندآباد     مهندس« محمد عدلی» ،دارای فوق لیسانس عمران (سازه) ،مدرس دانشگاه، دبیر وعضو هئیت اجرائی نظام مهندسی شهرستان شبستر، مدیرعامل وعضو هئیت مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی شبستر- شندآباد وازصاحب نظران بنام در رشته ساختمان وشهرسازی میباشند.

کمربندی شندآباد ، آری یانه؟

م

 

مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری شبسترنیوزبا

 مهندس محمد عدلی » رئیس شورای شهر شندآباد

    مهندس« محمد عدلی» ،دارای فوق لیسانس عمران (سازه) ،مدرس دانشگاه، دبیر وعضو هئیت اجرائی نظام مهندسی شهرستان شبستر، مدیرعامل وعضو هئیت مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی شبستر- شندآباد وازصاحب نظران بنام در رشته ساختمان وشهرسازی میباشند.

adli pic

سوال 1- در مورد طرح جامع و طرح تفصیلی توضیح دهید ؟

قبل از هرگونه پاسخی “فرا رسیدن عید نوروز را به خوانندگان و همشهریان محترم تبریک و تهنیت عرض نموده و آرزوی سالی مبارک ،توام با  پیروزی و سعادت دارم”.

طرح جامع :

طرح بلند مدتی است که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی ، آموزشی ، کشاورزی ، بازرگانی ، اداری ، و صنعتی و … و خطوط کلی ارتباطی تعیین میشود . و توسط شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب و توسط استانداری ابلاغ می گردد. و بر حسب ضرورت قابل اصلاح و تجدید نظر می باشد .

طرح تفصیلی :

عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهری نحوه استفاده زمینهای شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین ، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و … تعیین میشود .طرح تفصیلی در حقیقت  نمونه اجرایی  و راهنمای عملی طرح جامع می باشد که خط مشی و سیاستهای توسعه شهری را تعیین می کند  .

سوال 2- آیا طرح جامع و طرح تفصیلی برای شهر شندآباد  تهیه و تصویب و ابلاغ گشته است ؟

طرح جامع و تفصیلی شهر شندآباد درتاریخ 12/10/90 در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسیده است و در بهمن 92 طرح جامع توسط معاونت محترم عمرانی استانداری اذربایجانشرقی به شهرداری شندآباد ابلاغ گردیده است . ولی طرح تفصیلی هنوز ابلاغ نگردیده است .

سوال 3- طرح جامع  ابلاغی شهر شندآباد را چگونه ارزیابی می کنید؟

در پاسخ باید عرض کنم در مورخه 13/8/92 طی نامه به دفتر محترم فنی استانداری بیش از 50 مورد مغایرت های طرح جامع با طرح هادی و چندین مورد مغایرتهای ضوابط شهرسازی  ارسال و پیگیری شده است و نهایتاً اینکه طی نامه ای به استحضار استاندار محترم رسیده و ایرادات فنی و مغایرتهای کثیر آن با طرح هادی که امکان قابلیت اجرایی را از  طرح گرفته و یا با مشکل مواجه کرده است . و استاندار محترم طی پی نوشتی به معاونت محترم عمرانی مبنی بر  ” دستور بررسی موضوع و حداکثر مساعدت در جهت تحقق درخواست شورای محترم “را صادر و احاله نموده است . فعلاً  راه حل پیشنهادی آنان تشکیل کارگروهی مبنی بر بررسی مشکلات مطروحه بوده و شورا و شهرداری شهر شندآباد مجدانه در پی رفع مشکل می باشند. در زیر تصویر نامه شورای اسلامی شهر شندآباد جهت ملاحظه همشهریان محترم  تقدیم میگردد.

سوال 4-به نظر شما چه مورادی در این طرح است که باید اصلاح شود؟

از موارد 50 گانه ، که به استانداری محترم منعکس شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-لزوم ایجاد کمربندی جهت اتصال خیابانهای شمالی و جنوبی شهر

2- کوچک شدن محدده خدماتی شهرشندآباد نسبت به طرح هادی بطوریکه آن قسمت ار اراضبی که داخل  محدوده خدماتی شهر محسوب و تحت پوشش قرار داشتند در طرح جامع خارج محدوده در نظر گرفته شده اند  .

3- در خواست توسعه محدوده مسکونی شهر که باعث کمبود قطعات مسکونی در سالهای آتی خواهد شد .

4- با توجه به اولویت  اول  تصویبی در طرح جامع  ، مبنی بر “اصلاح هندسی وساماندهی مبادی ورودی شهر از طرف شبستر در بازه زمانی پنج ساله اول ” به علت خارج از محدوده بودن نواحی مشخص شده امکان اجرای پروژه مقدور نمی باشد .

5- در خواست اتصال خیابان ستارخان به خیابان باهنر که اتصال آن با توجه به نیاز شهر ضروری می باشد .

6- لزوم اتصال خیابان کنار گذر جنوبی از بالای مسجد ملک محمد به محله عباس آباد .

7- عدم پیش بینی مکانهای مناسب برای ایجاد شهرک های مسکونی در چند نقطه شهر

8-  …

سوال 5-  نظرتان در مورد کمربندی جنوبی و شمالی شندآباد چیست و تا حالا در جایی پیش بینی نموده اید؟

همانطوریکه در بند 1  پاسخ سوال 4 اشاره کردم از مدتها قبل این موضوع ذهن شخص بنده به عنوان یک شهروند شندآبادی و یک معلم دانشگاه را بخود مشغول کرده بود و با دیگر دوستان در شورای اسلامی شهر ، شهرداری و مسئولین محترم در فرمانداری ، استانداری ، و در تهران با صاحب نظران خیریه در این موردخاص مفصل صحبت ، تبادل نظر و استمداد به عمل آورده ایم .

سوال 6 – طرح کمر بندی تا چه میزان امکان اجرایی دارد؟

به نظرم بنده امکان اجرایی آن نهفته در میزان ضرورت و توجیه مدلل آن می باشد و در این راه از مساعدت و مشارکت فکری و معنوی و مادی کلیه اهالی شریف شهر شندآباد  علی الخصوص متخصصین شهرسازی و پژوهشگری شهری و … استفاده خواهیم کرد و امیداورم شورای اسلامی شهر و شهرداری را در این مهم یاری دهند .

سوال 7- کمر بندی در توسعه عمرانی و آبادانی شهر چه  تاثیری دارد؟

نقش کمربندی به عنوان یک محور مواصلاتی در فرآیند توسعه متوازن شهری  بر هیچ فرد متخصصی پوشیده نیست ، بویژه در شهر شندآباد اگر مسیرهای قدیمی که به خیابان اصلی شهر (خیابان امام خمینی ) متصل میشوند در ذهن خود تجسم کنید معضلات دامن گیر فعلی و خدای نکرده در حوادث غیر مترقبه ی احتمالی آینده نمی توان نادیده گرفت لذا وجود کمربندی نقش بسزایی در توسعه شهری دارد و همچنین  ظرفیت هر پیوند بطور کلی ظرفیت و قابلیت کشش تقاطعها ، و ظرفیت جاده های شهری را مشخص می کند که در ایمنی و توسعه یک شهر اهمیت ویژه ای دارد .

سوال 8-   مردم در جهت کمک به طرح کمر بندی و طرح جامع چه نقشی می تواند داشته باشد؟

در جهان کنونی ، صاحب نظران علم توسعه نقش مردم را در توسعه متوازن شهری ، بی بدیل و کلیدی می دانند و هر اقدام و طرحی بدون حضور و یاری و مساعدت  آگاهانه مردمی محکوم به شکست است . لذا مردم شریف شندآباد و جوانان تحصیل کرده آن در توسعه شهرمان نقش اساسی دارند و نباید از این مولفه اساسی توسعه  غافل شد ، اصولاً بباور من این مردم هستند که توانایی کارهای بزرگ را دارندو دست خدا هم از آستین مردم بدر می آید ( یدا… مع الجماعه)و اگر حقیر و سایر خدمتگزاران شهر با قدرت در مراکز نظارتی ، اجرائی و تصمیم گیری حضور پیدا می کنیم ناشی از قدرت رای و اعتماد مردم است .

از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار پایگاه خبری شبستر نیوز گذاشتید صمیمانه تقدیر و تشکر نموده و عید نوروز را متقابلا به همشهریان شریف شندآبادی در هر نقطه ای که هستند و جنابعالی و دیگر خدمتگزاران درشورا ی محترم و شهرداری تبریک می گویم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 4 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 4
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

شبستری شنبه , 22 مارس 2014 - 18:24

با سلام
واقعا در بین شوراهای شهرستان شبستر وجود مهندس محمد عدلی واقعا نعمتی هستند برای شهر شنداباد

...ی یکشنبه , 23 مارس 2014 - 22:51

با سلام
واقعا مهندس عدلی مایع افتخاره که کسی تو شوای شهر اینقدر به موضوعات شهری تسلط داره .کاش تو …….هم یکی از شورا ها فنی بود و اطلاعات در مورد شهر و شهرسازی داشت.

تسوجی دوشنبه , 24 مارس 2014 - 11:41

به نظر بنده هریک از شوراهای شهر بایستی فراتر از یک شهرداربوده تا بتواند هم بر مسایل شهر اشرافیت داشته باشند و هم بتواند مسیر توسعه شهری را تجسم و با ارایه برنامه ها هدایتگر شهرداری باشند که متاسفانه این امر در شوراها محقق نشده ولی با وجود افرادی متخصص و متعهدی چون مهندس عدلی که با دانش اطلاعات فنی تاثیر مهمی در برنامه های شهری می توانند داشته لذا مردم فهیم و اگاه شهرستان باید در انتخاب نمایندگان خود افرادی را انتخاب کنند که به واقع اشنا به مسایل شهری و به دور از هیچ چشم داشتی باشند متسکرم

ا شرافتي پنجشنبه , 27 مارس 2014 - 8:58

اقايان عدلي ببرلويي نريماني نجاتي محمدي واقعا شوراي شنداباد شوراي نمونه اي است در شهرستان