کد خبر : 3593
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 مارس 2014 - 0:57

وقف همواره مختص انسانهای ثروتمند نیست

وقف همواره مختص انسانهای ثروتمند  نیست

به گزارش پایگاه خبری شبسترنیوز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی  دراولین حضور خود در برنامه های استان آذربایجان شرقی در همایش شبستر در قلمرو تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی  گفت: افتخار میکنم که اولین حضورم  در شهرستان های استان  از زادگاه خودم شروع  شد و ان شاء الله برای سایر شهرستان ها نیز وقت

به گزارش پایگاه خبری شبسترنیوز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی  دراولین حضور خود در برنامه های استان آذربایجان شرقی در همایش شبستر در قلمرو تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی  گفت: افتخار میکنم که اولین حضورم  در شهرستان های استان  از زادگاه خودم شروع  شد و ان شاء الله برای سایر شهرستان ها نیز وقت کافی خواهیم گذاشت و به خدمتشان خواهم رسید .
وی ادامه داد :سنت حسنه‌ی وقف باید منطبق بر نیازهای روز جامعه باشد و بر تبیین و ترویج فرهنگ وقف در جامعه اهتمام بیشتری صورت گیرد.

صفی پور،‌ در بخش دیگر سخنان خود گفت: وقف  حبس مال است، به این معنی که نقل و انتقال و تصرف بر مال حبس می‌شود و منافع آن به امور خیر اختصاص می‌یابد و وقف قابل واگذاری نیست مگر اینکه تبدیل به احسن شود.

وی با اشاره به اینکه  وقف یکی از عوامل مهم شیوه توزیع ثروت می باشد افزود: ترویج و نشر فرهنگ وقف به عنوان یکی از پسندیده‌ترین سنت‌های اسلامی رسالتی عظیم است و توجه ویژه‌ی سایر فرهنگ‌ها و ملل و همچنین تجزیه و تحلیل پیامدهای این سنت توسط آنان، دلیلی بر این مدعاست.

صفی‌پور گفت: وقف به عنوان یک سیستمی پویا و نیرومند و در کنار آثار مختلف، شرایط توزیع ثروت در جامعه را فراهم می کند و بر این اساس منطبق شدن این سنت حسنه بر نیازهای روز جامعه می‌تواند موجب پاسخگویی به بسیاری از نیازها و مرتفع کننده‌ی بخشی از مشکلات جامعه باشد.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت مقوله‌ی وقف، واقف باید به جنبه‌های انسانی این مقوله نیز توجه داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همچنین با اشاره به پیشینه و تاریخ وقف و اسناد آن در کشور گفت: پژوهشگران برای ارائه‌ی آثاری ماندگار در این حوزه باید درهمه  پژوهش‌های تاریخی و اجتماعی به جهت  آشنایی کم و نپرداختن به این اسناد در مراکز علمی  خیلی از پژوهش های ما مبتنی براسناد نیست  و باید به سندیت آن بیش از پش توجه شود.

وی گفت: سنت حسنه‌ وقف همواره مختص انسانهای ثروتمند  نیست بلکه در هر زمینه می‌توان از این حرکت پسندیده بهره برد چرا که وقف انواع مختلف و متنوع دارد و  با وقف کتاب نیز میشود در وقف مشارکت نمود.

وی توصیه کرد:کسانی که تاریخ فرهنگ  . گذشته شهرستان شبستر را بررسی می نمایند  به اسناد توجه نمایند.

 خاطرنشان می شود  همایش شبستر در قلمرو تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی با محوریت وقف هجدهم و نوزدهم اسفندماه جاری توسط دانشگاه پیام نور مرکز شبستر و با مشارکت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌ شرقی  و  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شبستر برگزار گردید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نجاتی سه شنبه , 11 مارس 2014 - 22:17

سلام وخسته نباشید لطفا از اختتامیه همایش هم مطالبی درسایت قراردهید