کد خبر : 164035
تاریخ انتشار : شنبه 31 جولای 2021 - 1:44

کارشناس فضای مجازی:

طرح صیانت از حقوق کاربران مشکلی برای کسب‌وکارها ایجاد نمی‌کند

طرح صیانت از حقوق کاربران مشکلی برای کسب‌وکارها ایجاد نمی‌کند

کارناس فضای مجازی گفت:طرح صیانت از حقوق کاربران مشکلی برای کسب‌وکارها ایجاد نمی‌کند، بلکه در آن بر حمایت از خدمات پایه تاکید شده است.

مهدی روحانی در گفتگو با شبستر نیوز با اشاره به طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: در این طرح شانتاژ خبری ایجاد شده و بسیاری از مردم و منتقدین اصلا این طرح را مطالعه نکرده اند.

وی افزود: طرح صیانت از حقوق کاربران مشکلی برای کسب‌وکارها ایجاد نمی‌کند، بلکه در آن بر حمایت از خدمات پایه تاکید شده است.

این کارشناس فضای مجازی درباره مصادیق خدمات پایه کاربردی که در این طرح مطرح شده است ابراز کرد: مصادیق اصلی خدمات پایه کاربردی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی عبارتند از شبکه‌های اجتماعی، جستجوگرها، خدمات پایه مکانی و نقشه ، خدمات میزبانی داده و…

روحانی ادامه داد: طرح اولیه موسوم به طرح صیانت ایرادات زیادی داشته و طرح صیانت سال ۱۳۹۹ از دستور خارج و بایگانی شد و مفاد طرح جدید از نو و طی جلسات متعدد کارشناسی بازنویسی شده است و نسخه ملاک برای بررسی و ارائه نظر درباره طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، آخرین نسخه یعنی نسخه ویرایش شده در ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ خواهد بود.

نویسنده کتاب فضای مجازی و فرهنگ یادآور شد: این طرح تا رسیدن به این مرحله دارای ۳ پیش نویس و اصلاحیه بود که در مجموع نسخه نهایی نسبت به نسخه اولیه حدود ۷۰ درصد تغییرات داشته است.

وی گفت: چند موضوع مهم در پیش نویس قبلی مورد انتقاد بود که در پیش نویس آخر دست خوش تغییر شده است؛ از جمله ممنوعیت واردات ابزار‌های الکترونیکی، جرم انگاری استفاده از فیلترشکن، مرزبانی فضای مجازی، تبلیغات کسب و کار‌های داخلی در شبکه‌های خارجی و فیلترینگ شبکه‌های خارجی بدون مجوز.

این فعال فرهنگی در رابطه با کمیسیون اصلی بررسی کننده این طرح تصریح کرد: با اعمال اصل ۸۵ بنا بر آن شده است که طرح به کمیسیونی مشترک با عضویت نمایندگانی از چند کمیسیون ارجاع شود و از الزامات پیشنهادی اصل ۸۵ شدن آن هست که به کمیسیون مشترک متشکل از چند کمیسیون ارجاع شود و نماینده معاونت قوانین در همه جلسات حضور دارند و نماینده رسانه ملی و خبرگزاری خانه ملت در همه جلسات حضور دارند و کارشناسان مستقل، نمایندگان دولت و بخش خصوصی حضور خواهند داشت و همچنین مصوبات کمیسیون پس از هر جلسه به صورت عمومی منتشر شود.

روحانی در رابطه با اینکه چرا باید طرح در قالب اصل هشتاد و پنجم مورد بررسی قرار گیرد ادامه داد: ابعاد فنی و کارشناسی طرح بالاست و از پیچیدگی زیادی برخوردار است و ذی‌نفعان زیادی دارند و با ۸۵ ای شدن امکان مداخله مستقیم نظرات مردم و کارشناسان در قانونگذاری فراهم می‌شود، ولی در غیر آن این امکان فراهم نمی‌شود و همچنین امکان قانونگذاری با کیفیت بهتر فراهم می‌شود.

این کارشناس فضای مجاز یادآور شد: متن نهایی قانون دائمی نمی‌شود، بلکه موقت خواهد بود (۳-۵ سال) و در نتیجه امکان اصلاح بیشتری برای قانون دائمی خواهد داشت.

روحانی با اشاره به رابطه این طرح با کسب کارها گفت: محدوده طرح شامل خدماتی پرکاربرد کسب و کارهای نظیر دیجی‌کالا، دیوار و اسنپ، آپارات و مانند این‌ها نمی‌شود این طرح صرفاً در محدوده خدمات پایه کاربردی مطرح در مصوبات شورای عالی فضای مجازی است و موارد ذکر شده خدمات کاربردی هستند نه خدمات پایه لذا محدود نمی‌شود.

این فعال فرهنگی ابراز کرد: نه تنها این طرح مشکلی برای کسب‌وکارها ایجاد نخواهد کرد، بلکه در فصل حمایت در ۱۳ ماده محورهای حمایت از خدمات پایه کاربردی را آورده است.

روحانی یادآور شد: حتی با تصویب این طرح، تبلیغات کسب‌وکارهای داخلی در سکوهای خارجی ممنوع نخواهد شد و در طرح تصریح شده است که مردم و کسب‌وکارها از ممنوعیت تبلیغات در خدمات پایه کاربردی خارجی غیرمجاز، معاف هستند.

وی همچنین در رابطه با تخلف محسوب شدن فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی (مسدود شده یا آزاد) گفت: اصلا این فعالیت ها تخلف محسوب نمی‌شود و هر خدمت پایه کاربردی که مشابه‌ای که نیاز مردم را مرتفع سازد (اعم از داخلی یا خارجی) نداشته باشد، اجازه مسدودسازی آن داده نشده است. دولت نیز ملزم شده تا نیازهای اساسی کشور در زمینه خدمات پایه کاربردی را برطرف کند.

روحانی در رابطه با دغدغه بسیاری از مردم در رابطه با فیلتر کردن پیام رسان های پر کاربرد گفت با تصویب این طرح واتساپ، اینستاگرام، گوگل و سایت‌های پر مراجعه خارجی که توسط کسب‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیلتر نخواهد شد چون هیچ نمونه جایگزینی ندارد همچنین برای بازاریابی بین المللی و جهانی سازی محتواهای فاخر ایرانی به استفاده از این سرویس‌ها نیاز داریم.

این کارشناس فضای مجازی در رابطه با ممنوع شدن استفاده از فیلتر شکن گفت: اصل استفاده از فیلترشکن در این طرح ملاحظه شده و پیشنهاد شده ضوابط آن توسط کمیسیون عالی تنظیم گر تعیین شود و با تصویب این طرح توزیع فیلترشکن توسط افراد جرم محسوب نخواهد شد بنا بر ماده ۳۳ طرح، صرفاً فعالیت تجاری به منظور کسب درآمد و انتشار عمده فیلترشکن‌ها آن هم تنها در موارد غیر مجاز بنا بر تشخیص کمیسیون عالی جرم‌انگاری شده است.

روحانی گفت: با تصویب این طرح پهنای باند اینترنت کم نمی‌شود بلکه به عنوان یک ابزاری برای جایگزینی سیاست مسدود سازی برخی پلت فرم‌ها اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: علی رغم شایعات با تصویب این طرح ستاد کل نیروهای مسلح بر اینترنت کشور مسلط نخواهد شد و صلاحیت نیروهای مسلح بر فضای مجازی صرفاً به تأمین امنیت زیر ساخت‌های ارتباطی فناوری اطلاعات آن هم زیر نظر مرکز ملی فضای مجازی محدود شده که در واقع در گذرگاه‌های ایمن مرزی خواهد بود. مضافاً اینکه نیروهای مسلح هیچ حقی در تأمین مصادیق محتوای مجرمانه، خدمات غیرمجاز و تغییر ترافیکی در کشور ندارد.

این فعال فرهنگی در پایان تصریح کرد: برخی از افراد هم عمدا با نادیده گرفتن نسخه‌های اصلاح شده طرح، به نسخه اولیه اشاره دارند و از جو تبلیغاتی ایجاد شده درباره طرح، سود می‌برند؛ بنابراین انتقاد‌ها زمانی وارد است که ماده یا بندی درباره ادعای مورد نظر در طرح باشد که اکنون این طور نیست و برای مثال در انتقادات وارده به این طرح می‌بینیم که هنوز معترضان به طرح نسبت به مواردی از جمله ممنوعیت واردات گوشی، جرم بودن استفاده از فیلترشکن و مدیریت ستادکل نیرو‌های مسلح بر درگاه مرزی اینترنت انتقاد دارند که این موضوعات اساسا دیگر در طرح نیست.

انتهای پیام/ب

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.