کد خبر : 149607
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۹:۵۲

جزئیات برنامه دولت برای مقابله با گرانی و ایجاد ۸۳۰هزار شغل جدید

جزئیات برنامه دولت برای مقابله با گرانی و ایجاد ۸۳۰هزار شغل جدید

سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه جزئیات برنامه دولت برای مقابله با گرانی و ایجاد ۸۳۰هزار شغل جدید در سال آینده را تشریح کرد.

به گزارش شبستر خبر به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه است گفت: پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شوند. ۷۰ درصد از این تعداد را تحصیل‌کرده‌ها تشکیل می‌دهند.
او ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده باید حرفی برای گفتن داشته باشیم این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۹۷ همچنان بحث خروج از رکود را هم دنبال می‌کنیم.
نوبخت به رام کردن تورم بالای ۴۰ درصد و رساندن آن به نرخ تک‌رقمی اشاره کرد و افزود: در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.
نوبخت گفت: تا سال گذشته موفق به ایجاد ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار شوند.
محمدباقر نوبخت ادامه داد: برای گشایش در فضای اقتصادی و عمومی کشور و ورود سرمایه گذاران خارجی به داخل در حد توان تلاش کردیم و هنوز هم کوشش خواهیم کرد.
ما باید بتوانیم یک میلیون و سی و سه هزار فرصت شغلی و حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم تا برای جوانان کشور فرصت‌های شغلی مورد نیاز را فراهم کنیم، هدف ما توزیع این رقم میان بیکاران نیست بلکه تلاش دولت در جهت ایجاد شغل مولد است.
او افزود: این رقم قرار است در ۶ حوزه سرمایه گذاری شود.
نوبخت راجع به وجود بافت‌های فرسوده گفت: این بافت‌ها در تهران و سایر استان‌ها شناسایی شده است، در تهران حدود ۱۰۰ هزار واحد از ۲۷۰ محله را در برنامه بازسازی قرار داده‌ایم.
دولت هم پذیرفته است از این ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ۶۰ درصد به‌صورت تسهیلات با نرخ ۹ درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
او ادامه داد: دولت متعهد شده است هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای گشایش معابر و زیرساخت‌های واحدهای مسکونی تأمین مالی کند شهرداری هم قول داد تا عوارض و مالیات‌ها را در سهل‌ترین شرایط قرار دهد.
نوبخت گفت: ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم از ۷۳ هزار و چهارصد میلیارد تومان درنظر گرفته شده تا برنامه منسجمی در راستای ایجاد اشتغال با احتساب حدود ۲۴۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان صرف شود، در ضمن ۶۰ هزار شغل هم برای ایجاد ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت برای شهر و ۵۰ هزار واحد روستایی را برای نوسازی در نظر گرفته‌ایم.
وی افزود: دومین اقدام دولت برای ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی در کشور مربوط به ناوگان حمل‌ونقل یا نوسازی بخش حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری است.
او ابراز کرد: برای سال آینده در راستای کاهش آلودگی هوای تهران تصمیم گرفته شده است که هزار دستگاه واگن مترو در اختیار شهرداری قرار گیرد تا ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس فرسوده از دور خارج شود.
نوبخت گفت: بخشی از سرمایه گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای خریداری ۳۰۰۰ دستگاه تاکسی سواری و ون است و ۲۰ هزار دستگاه وانت فرسوده از رده خارج می‌شود و ۵۰ هزار دستگاه موتورسیکلت بنزینی با موتورهای برقی جایگزین خواهد شد.
او اظهار کرد: حدود یک میلیون و ۳۷۶ هزار تن از آلاینده‌های شهری کاهش می‌یابد و ۴۸۰ میلیون دلار از ناوگان فرسوده‌ای که بنزین زیادی مصرف می‌کند صرفه‌جویی خواهد شد اگر طرح‌های ما عملیاتی و اجرایی گردد این تغییرات حدود ۲۲ هزار و ۴۰۰ شغل در بخش درون‌شهری و ۲ هزار و ۷۰۰ شغل هم برای حمل‌ونقل برون‌شهری ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: ۱۰ هزار دستگاه کامیون نیز جایگزین خواهد شد.
نوبخت گفت: دولت نمی‌تواند نسبت به کسبه و کارمندان رفتار ناشایستی داشته باشد اگر قرار باشد نسبت مالیات به Gdp را افزایش دهیم نباید به عده کمی که مالیات می‌دهند فشار بیاوریم بلکه باید کسانی را که فرار مالیاتی دارند شناسایی کنیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: ما در حال حرکت به‌سمتی هستیم که علاوه بر سرمایه گذاری ۷۳ هزار و چهارصد میلیارد تومان در بخش‌های گوناگون، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان هم طرح‌های عمرانی برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم این درحالی است که کل بودجه طرح‌های عمرانی ۶۰ هزار میلیارد تومان است.
وی گفت: سال قبل ۱۷ هزار میلیارد تومان به بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق ستاد تسهیل در استان‌ها وام دادیم آثار این کار و سرمایه گذاری ۴۲ هزار میلیارد تومانی ما شد رشد مثبت ۷% تولید کشور آن هم در دو فصل متوالی پس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که با رشد بودجه و سرمایه گذاری در سال ۹۷ با رشد بیشتری روبه‌رو خواهیم بود.
نوبخت در باره مسکن مهر گفت: برای اینکه ساخت این مسکن‌ها ارزان تمام شود یا افزایش توان متقاضیان، سال قبل ۲ کار انجام دادیم؛ یکی اینکه سقف تسهیلات را افزایش دادیم و دوم اینکه ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سهم مردم را دولت تقبل کرد. با جدیتی که همکاران ما در وزارت راه دنبال می‌کنند می‌توان این‌گونه گفت که در آینده بسیار نزدیک بحث مسکن مهر را جمع خواهیم کرد.
او درباره موضوع تنظیم بازار هم افزود: تا زمانی که وزارت بازرگانی شکل بگیرد ستاد تنظیم بازار با همکاری نهادهای غیردولتی با پیگیری آقای شریعتمداری و معاون اول رئیس جمهور به بازار کشور رسیدگی خواهند داشت.
سخنگوی دولت در مورد یارانه‌ها و حذف برخی از فهرست یارانه‌بگیری هم گفت: آن کس که دارا هست نگران ۴۵ هزار تومان یارانه نیست، آنهایی که نیازمند یارانه هستند از شایعات بی‌اساس در مورد قطع یارانه‌ها می‌ترسند. همان‌طور که دولت تابه‌حال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده است در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه‌بگیران اضافه هم می‌کنیم، بنا به وعده‌های داده‌شده یارانه نیازمندان و افراد تحت پوشش را سه چهار برابر کرده‌ایم.
او افزود: برای خانوار یک‌نفره ۱۹۳ هزار تومان خانوار ۵نفره ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. برای سال آینده هم در نظر داریم افرادی را که نیاز به یارانه ندارند شناسایی کنیم و سهم‌شان را به کسانی که درآمدشان با خط مستمری فاصله دارد بدهیم.
نوبخت در خصوص حفظ و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه هم گفت: مطابق گذشته به‌اندازه نرخ تورم تلاش می‌کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم، کنار آن با هر گونه افزایش قیمت‌ها هم مقابله می‌کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.