کد خبر : 141335
تاریخ انتشار : سه شنبه 12 سپتامبر 2017 - 11:32

۸ گزینه برای کرسی والی گری آذربایجان شرقی

۸ گزینه برای کرسی والی گری آذربایجان شرقی

با قطعی شدن انتصاب جبارزاده به سمت معاونت سیاسی وزارت کشور، حالا همه لابی‌ها، شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی و حتی بنگاه‌های رسانه‌ای به شدت سرگرم گمانه زنی، یارگیری و حتی طرح نام های جدید برای عالی‌ترین کرسی مدیریت سیاسی استان هستند.

به گزارش شبستر خبر به نقل از فارس، استان آذربایجان شرقی به لحاظ شرایط خاص سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خویش همواره و در همه ادوار گذشته در ماجرای تغییر استاندار با چنین اضطراب و حدس و گمان و چالش‌ها روبه‌رو بوده است، جز این هم نمی‌توان انتظار داشت. چرا که حاکمیت همان شرایط خاص در کنار حساسیت ویژه مردمانش نسبت به والی سرزمین تاریخی آذربایجان سبب شده تا انتخاب استاندار برای این دیار چندان هم برای کابینه دولت سهل و ساده و بی هزینه نباشد!

امسال نیز با روی کار آمدن دولت دوم روحانی، زمزمه های تغییر استاندار، رفتن جبارزاده و آمدن افراد جدید به تبریز نقل محافل شد. تا اینجای کار حداقل یک موضوع قطعی شده است و آن، رفتن جبارزاده استاندار فعلی است که ۴ سال گذشته را در عمارت استانداری، بر کرسی نشست و از آرمان‌هایش سخن گفت. روزی که او برای اولین بار به این شهر آمد از اولویت‌های کاری خود سخن گفت. از احیای دریاچه ارومیه، تا حل مشکلات اقتصادی صنایع و کارخانجات و مبارزه با اعتیاد!

اینکه او تا چه حد در تحقق این وعده‌ها موفق بوده بحث دیگری است و فرصت بهتری را می‌طلبد که در آینده در این باره خواهیم نوشت. اما اکنون بحث بر روی جانشینان جبارزاده است. یک هفته است که اخبار مربوط به استاندار جدید داغ شده است. اسامی مختلفی هم از منابع خبری منتشر می شود که چندان موثق نیستند و به تبع آن هم خیلی زود تکذیب می شوند. طرفه آنکه، برخی از نمایندگان تبریز هم از تغییر استاندار اظهار بی اطلاعی کرده و حتی جبارزاده را ماندنی می دانند و از خدمات او تجلیل می کنند! قطعا بی خبری نمایندگان استان ما از تحولات مدیریت کلان استان در بدنه دولت چندان خوشایند مردم نبوده و شایسته تبریز نیست.

سخنگوی مجمع نمایندگان آذربایجان‌‌شرقی و نماینده میانه در مورد تغییرات مدیریتی در استانداری می گوید: از عملکرد پوری حسینی در سازمان خصوصی سازی رضایت ندارم و در حال حاضر بهترین گزینه برای استانداری جبارزاده است!.

یعقوب شیویاری در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر تغییر استاندار آذربایجان‌‌شرقی و طرح گزینه‌‌های جایگزین می گوید: صحبت‌‌هایی انجام و نام‌‌هایی مطرح شده اما قطعی نیست، دید شخصی بنده به عملکرد جبارزاده مثبت است ..

وی با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان جلسه‌‌ای در این‌‌باره تشکیل نداده است گفت: اگر قرار بر تغییرات در سطح کلان مدیریتی استان باشد قطعا افراد صفر کیلومتر انتخاب نخواهند شد.

در این بین، هر چقدر برخی از نمایندگان استان، از این موضوع اظهار بی اطلاعی می کنند نمایندگان رسانه های گروهی، پیشگام انتشار خبر تغییر بوده و هر لحظه خبری را در این باره مخابره می کنند. فعال بودن شبکه های اجتماعی هم بر این موضوع دامن زده است. در نقطه مقابل، بازار تکذیب ها هم داغ است. تا جایی که

سعید شبستری‌خیابانی معاون سیاسی استاندار آذربایجان‌شرقی وارد میدان شد و هرگونه گمانه‌زنی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در مورد استاندار آینده آذربایجان‌شرقی را نادرست و غیرموثق خواند و گفت: استاندار با نظر هئیت دولت تعیین می‌شود و تاکنون کسی معرفی نشده است.

نقش آفرینی جبارزاده

اما موضوعی که عجیب می نماید اصرار استاندار فعلی بر جانشینی فرد خاصی برای خود است. این موضوع از زبان محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز رسانه ای شد. او در خصوص وضعیت انتخاب استاندار در آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: گزینه‌ها و نام‌های زیادی برای پست استانداری آذربایجان‌شرقی مطرح است. این گزینه‌ها در حال بررسی هیات دولت است که البته نمایندگان نیز محدودیتی برای دولت در این زمینه قائل نیستند ولی باید در این خصوص جلسه‌ای با نمایندگان شکل بگیرد ضمن آنکه از طرف آقای جبارزاده گزینه‌ای مطرح شده که روی آن نیز اصرار فراوان دارد و منتظر این هستیم تا نتیجه نهایی از طرف وزارت کشور اعلام شود!

ساعی، نماینده مجلس: اسامی جایگزین‌ استاندار آذربایجان‌شرقی صرفاً گمانه‌زنی است

زهرا ساعی دیگر نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اسامی جایگزین‌ استاندار آذربایجان‌شرقی صرفاً گمانه‌زنی است و منبع موثقی ندارد، او می گوید: تا به امروز جلسه‌ای در خصوص تغییر استاندار نداشته‌ایم، به احتمال قوی بعد از آغاز به کار مجلس، جلسه‌‌ای در مجمع نمایندگان استان خواهیم داشت تا بتوان پیشنهادات خود را ارائه کرد و البته از نمایندگان نیز در این خصوص مشورت و هم‌اندیشی صورت نگرفته است.

فارغ از صحت و سقم این ادعاها و اخبار، نگاهی می اندازیم بر اسامی و گزینه هایی که برای استانداری آذربایجان شرقی مطرح شده است:

پوری حسینی: اولین گزینه ای که از چند ماه پیش بر سر زبان ها افتاد، پوری حسینی، نماینده اسبق تبریز و مدیرعامل فعلی سازمان خصوصی سازی است. نام او پیشتر و در دولت اول روحانی هم بر سر زبان ها افتاد. حتی شایعه شده بود که حکم استانداری او نوشته و امضا شده بود اما در آخرین لحظه قرعه کار به نام جبارزاده زده شد و روحانی پوری حسینی را برای این مسئولیت مناسب ندید.

اکنون نیز مخالفان استاندار شدن پوری حسینی چه در مجلس و چه در بدنه دولت کم نیستند. تا جایی که سخنگوی مجمع نمایندگان استان هم گفته: از عملکرد او در سازمان خصوصی سازی رضایت ندارم !

با این حال در کابینه دوم روحانی، باز هم نام پوری حسینی بر سر زبان ها افتاده هر چند آگاهان سیاسی، شانس او را برای تصدی این مسئولیت خیلی کم می دانند.

رضا رحمانی: از زمانی که نماینده چند دوره مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، از کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی در دوره فعلی مجلس کنار کشید نام رضا رحمانی به عنوان یکی از گزینه های استانداری مطرح شد. اما این طرح نام تنها در حد حرف باقی ماند. تا اینکه با قطعی شدن رفتن جبارزاده بار دیگر نام او برای تصدی والی گری آذربایجان مطرح شد اما رضا رحمانی این امر را تکذیب کرد.

سیدحسین هاشمی: استاندار فعلی تهران و نماینده اسبق مردم میانه و از فعالین حزب کارگزاران در سال های دور مهم ترین گزینه ای بود که در ایام تعطیلات غدیرخم از سوی برخی شبکه های اجتماعی و رسانه های نزدیک به دولت بر سر زبان ها افتاد. هاشمی از حلقه دوستان مرحوم هاشمی رفسنجانی و یار غار جبارزاده است. در ادامه کار اما، منابع دولتی و حتی شخص هاشمی، این خبر را تکذیب کرده و گمانه زنی برخی رسانه های گروهی را شایعه دانستند.

اخبار رسیده حکایت از آن داشت که تاکنون برای جابجایی وی ازاستانداری تهران با او صحبت نشده و هاشمی بنا دارد در تهران خدمت کند نه در تبریز!

سعید فائقی: طبق آنچه از منابع موثق از تهران به گوش می رسد بدنبال عدم تمایل هاشمی برای تصدی استانداری آذربایجان شرقی سعید فایقی برای این مسئولیت پیشنهادشده است. ضمن آنکه گفته شده سعید فایقی برای تصدی این مسئولیت مورد توافق دولتی هاست.

سعید فائقی، نایب رییس شرکت شستا تامین اجتماعی و از نزدیکان عبدالعلی زاده استاندار اسبق آذربایجان شرقی است که پیش از این مدیرعامل شرکت پست و معاون فنی سازمان تربیت بدنی در دولت هاشمی و خاتمی بوده است که با پیشنهاد برخی از نزدیکان رئیس جمهور و توصیه مستقیم افراد نزدیک به طیف یاران مرحوم هاشمی رفسنجانی، نام وی به عنوان کاندیدای اصلی دولت برای تصدی استانداری آذربایجان شرقی مطرح شده است.

 اما برآیند نظرات دولتی ها، نمایندگان مجلس و سایر منابع حکایت از آن دارد که فائقی هم شانس زیادی برای این مسئولیت ندارد.

مجید خدابخش: استاندار اردبیل، تازه ترین گزینه ای است برای سمت جانشینی جبارزاده نام او بر سر زبان ها افتاده است. او که سابقه معاونت سیاسی استانداری آذربایجان شرقی را هم در پرونده خود دارد اما براساس شنیده های وی بشتر شانس را برای تصدی آذربایجان شرقی را دارد.

جالب اینکه، نام خدابخش به عنوان گزینه برخی از نمایندگان استان برای وزرات نیرو به رئیس جمهور پیشنهاد شده است!

محسن عرب باغی: پس از مطرح شدن نام خدابخش برای تصدی پست استانداری، نام محسن خادم عرب باغی هم به عنوان یکی دیگر از گزینه های محتمل استانداری آذربایجان شرقی مطرح شده است. او که پیش از این مدیرعامل کارخانه تراکتورسازی تبریز در دوران احمدی نژاد بود اکنون  مدیرعامل منطقه آزاد ارس است.
حمید چیت چیان ( وزیر سابق نیرو) هم در لیست گزینه های مطرح شده برای استانداری آذربایجان شرقی قرار دارد. البته نام او هم در لیست پیشنهادی نمایندگان برای پست وزارت نیرو قرار دارد.
مهرعلیزاده ( رئیس سازمان تربیت بدنی در دوران اصلاحات) و چند نفر دیگر که چندان شناخته شده و معروف نیستند برای نشستن بر کرسی عمارت استانداری آذربایجان شرقی از سوی برخی شخصیت ها و رسانه ها و شبکه های مجازی مطرح می شود که با تحلیل اوضاع سیاسی حاکم، نمی توان شانسی برای آنها قائل شد.

با این حال و با تشکیل دو جلسه، یکی در مجمع نمایندگان استان، و نیز در هیئت دولت تکلیف والی استان مشخص خواهد شد.

یادداشت سیاسی: محمد امین خوش نیت ( کارشناس ارشد رسانه)

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مسعود آقائی سه شنبه , 12 سپتامبر 2017 - 22:21

در شرایط کنونی کشور و استان ، که شرایط باثبات سیاسی وجود دارد ولی همچنان مشکلات اقتصادی بر کلیه تصمیمات سایه افکنده ، انتصاب شخصیتی با برجستگی بعد اجرایی و اقتصادی بیش از هر چیز می بایست مدنظر دولتی ها و نمایندگان قرار گیرد ودر این بین افرادی امثال مهندس فائقی ، پوری حسینی و سید حسین هاشمی با توجه به سابق موفق اجرایی و اقتصادی شان به نظر می رسد که نسبت دیگر اسامی مطرح که بیشتر بعد سیاسی شخصیتشان قابل توجه است ،بهتر باشند.