کد خبر : 124305
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱:۲۹

احداث ۴۰۰ ویلا به صورت غیرقانونی در زمین های موقوفه روستای اندبیل/اداره اوقاف و امور خیریه در حفاظت ازموقوفات باکسی تعارف ندارد

احداث ۴۰۰ ویلا به صورت غیرقانونی در زمین های موقوفه روستای اندبیل/اداره اوقاف و امور خیریه در حفاظت ازموقوفات باکسی تعارف ندارد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شبستر گفت: علی رغم اینکه به ادارات خدمات ده از سوی اوقاف و امور خیریه نامه ارسال شده بود حدود ۴۰۰ ویلا به صورت غیرقانونی در محل موقوفات و بدون استعلام از اداره اوقاف و امور خیریه احداث شده است.

به گزارش شبسترنیوز،حجت الاسلام محمد پرورش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه و مطبوعات با گرامیداشت هفته وقف گفت:کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه پاسداران وقف هستند که در این امر تلاش می کنند.

وی اظهار کرد:سال های قبل برخی ها که میتوانند به وقف ها تجاوز کنند وبرخی ها برداشت بدی داشته و به موقوفات تصرف می کردند و وقتی با متصرف برخورد می شود از همه جا زنگ می زنند در حالی که باید به نیات وقف عمل شود و واقف برای استفاده فلان کس و یا اداره وقف نکرده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شبستر با تاکید بر گسترش وقف در جامعه افزود:در کشورهای مختلف از وقف در جهت پیشرفت جامعه استفاده می کنند و در ایران وقف برای مردم روشن نشده است.

وی با اشاره به مهم ترین نیات موقوفات در شهرستان شبستر ابراز کرد:مساجد ،تعزیه داری سیدالشهداو زنده نگهداشتن عزاداری و قرآن از جمله ۱۲۸ نیت موقوفات است و درآمد موقوفات با توجه به نیات موقوفات هزینه می شود و اداره اوقاف و امورخیریه نیز نمی تواند در جای دیگر هزینه کند

پرورش در بخش دیگر سخنان خود از اصحاب رسانه و مطبوعات خواستار آگاهی دهی به مردم در خصوص وقف شده و عنوان کرد:گسترش فرهنگ وقف در جامعه به توجه رسانه ها نیاز دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شبستر با بیان اینکه در سال های اخیر برای مساجد شهرستان شبستر اعتبار دولتی ناچیزی اختصاص داده می شود ،تصریح کرد:برای ۳۶۰ مسجد شهرستان کم تر از ۲۰ میلیون اعتبار تخصیص می یابد.

وی ادامه داد:در طول ۸ سال گذشته توسط خیرین و مردم شهرستان شبستر ۱۰ هزار مترمربع مسجد نوسازی شده است ومساجد به صورت مردمی اداره می شوند و  در سال های اخیر مجوز ساخت مسجد در روستاها و شهرهای کوچ از ابتدا داده نشده و صرفا مساجد کهنه، نوسازی می شود.

سرپرست نمایندگی اوقاف و امور خیریه در شهرستان هشترود با اشاره به اهمیت وقف در جامعه تاکید کرد:پاسداری از موقوفات در راستای گسترش و ترویج وقف است و پاسداری و حفاظت از حریم وقف اولین حرکت در گسترش وقف است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شبستر با انتقاد از برخی مسئولین خاطرنشان کرد:متاسفانه برخی مسئولین و شهرداری ها اصلا اعتقادی به وقف نداشته و به موقوفات تصرف می کنند و حتما باید از مراجع قضایی دستور توقف عملیات عمرانی گرفته شود و تعداد محدودی از مسئولین شهرستان با متولیان وقف همکاری خوبی دارند.

وی اضافه کرد:اداره اوقاف و امور خیریه با متخلفین به صورت محکم برخورد کرده و بدون هیچ نوع تعارف و رابطه ای در حفاظت از موقوفات شهرستان شبستر  طبق قانون جلو می رویم .

پرورش در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه قبرستان ها از موقوفات بوده و هیچ ارگان و نهادی نمی تواند ادعا کند که به انها تعلق دارد ومگر اینکه در شورای شهر و یا روستا مصوب شده و خریداری شود و بحث نگهداری بر عهده شهرداری هاست .

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شبستر با اشاره به موضوع بازار خشکبار تسوج گفت:در ابتدای کار تذکرات لازم در خصوص بازار خشکبار و تصرف به موقوفات داده شد که توجهی نشده و عملیات انجام گردید و پس از آن اقدامات قضایی انجام شده و سهم موقوفات از سوی کارشناسان تعیین شده است.

سرپرست نمایندگی اوقاف و امورخیریه در شهرستان چاراویماق با بیان اینکه وقف موجب پیشرفت بنیه اجتماعی و اقتصادی جامعه است اظهارکرد:بیشترین استفتائات رهبری در خصوص وقف است و این اهمیت وقف را نشان می دهد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی اوقاف و امورخیریه در سال های اخیر افزود:تمام موقوفات در طول چند سال اخیر وارد سامانه شده و با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بحث سند موقوفات نیز حل می شود.

پرورش با بیان اینکه روستای اندبیل از توابع صوفیان موقوفه ثقه الاسلام است ابزار کرد:علی رغم اینکه به ادارات خدمات ده از سوی اوقاف و امور خیریه نامه ارسال شده بود حدود ۴۰۰ ویلا به صورت غیرقانونی در محل موقوفات و  بدون استعلام از اداره اوقاف و امور خیریه احداث شده است .

وی خاطرنشان کرد:تاکنون ۱۳ نفر از احداث کنندگان ویلا در این زمین ها به دادگاه معرفی شده اند و مردم هوشیار باشندکه سودجوها در صدد خرید و فروش این ویلاها و زمین هاهستند در حالی که سند ششدانگ در دست اوقاف و امورخیریه می باشد.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.