کد خبر : 10767
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 آگوست 2014 - 1:23

معضل رباخواری

معضل رباخواری

به گزارش اختصاصی شبسترنیوز ربا چیست؟ شاید سوالی بسیار ساده باشد که هر کسی بتواند آنرا تعریف کرده و در مورد آن نظر دهد و اغلب همه آنرا مذمت کرده و از آن بد می گویند اما چرا با اینهمه بدگویی و احکام شرعی جامعه به این بلا دچار گشته است ؟ چرا در هر

2469617824814522910870234116226232711587231به گزارش اختصاصی شبسترنیوز ربا چیست؟ شاید سوالی بسیار ساده باشد که هر کسی بتواند آنرا تعریف کرده و در مورد آن نظر دهد و اغلب همه آنرا مذمت کرده و از آن بد می گویند اما چرا با اینهمه بدگویی و احکام شرعی جامعه به این بلا دچار گشته است ؟ چرا در هر محفلی صحبت از ربا و رباخواری است؟.
تاریخچه این عمل نیز بسیار قدیمی بوده و از دیرباز در برخی ملل شیوع داشته است به طوریکه ویل دورانت در این‌باره می‌نویسد:از اسناد بر جای مانده از چهار هزار سال پیش از میلاد، به دست می‌آید که قراردادها را با نوشتن، گواهی می‌کردند و نیز آیین وام گرفتن در نزد آنان معمول بوده است و سودی سالیانه نزدیک به ۱۵ تا ۲۳ درصد به وام دهندگان می‌داده‌اند. ربا از جنس خود کالا دریافت می‌شده است. کاهنان نیز به مردم قرض بهره‌دار می‌دادند. هر کسی که نمی توانسته بدهی را بپردازد وام دهنده می‌توانسته فرزند وی (بدهکار) را به گروگان بگیرد.
در تعریف ربا باید بگوییم : ربا اصطلاحی در شریعت اسلامی است به معنی گرفتن یک مال در عوض پرداخت مالی از همان جنس است بطوریکه میزان یکی زیادتر از دیگری باشد این عمل در دین یهود نیز حرام شناخته شده است به طوریکه در قرآن خطاب به یهودیان زشت بودن ربا بازگو شده است.
دین مبین اسلام نیز که از وحی الهی سرچشمه گرفته و مبنای اساسی زندگانی بشری است در مذمت این عمل زشت بسیار گفته به طوریکه :در آیه(۲۷۴ بقره) اشاره به عذاب جاویدان شده بود، با اینکه مى دانیم چنین عذابى مخصوص کفار است ، نه افراد با ایمان گنهکار، گویا این تعبیر اشاره به آن است که رباخواران که اصرار بر ربا دارند، ایمان درستى ندارند، چرا که با این قانون مسلم الهى که مخالفت با آن، همچون جنگ با خداوند است به مخالفت برخاستند و یا اینکه رباخوارى مستمر و دائم سبب مى شود که آنها بدون ایمان از دنیا بروند و عاقبتشان تیره و تار گردد.
از منظر حقوقی نیز ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی ایران ربا را جرم و برای آن مجازات در نظر گرفته است: «مرتکبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطهٔ بین آنها علاوه بر ردِ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز معادل مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.»
با این تفاسیر و اینهمه منع شرعی و قانونی و اخلاقی برای این عمل چرا باز هم شاهد هستیم که برخی به این عمل دچار می شوند و در راه رباخواری یا دریافت پول از رباخواران قدم بر میدارند ؟ و مهمتر اینکه راهکار آن چیست و چه باید کرد ؟ آیا با ساخت یک فیلم مناسبتی یا برخی آگهی های تلوزیونی یا صحبت بزرگان این عمل از بین می رود؟ چرا بانکداری ما که مزین به اسم بانکداری اسلامی است نتوانسته است گامی در راه مبارزه با این عمل بردارد ؟ چرا قرض الحسنه که توصیه شریعت بوده و بهترین راه مبارزه با این عمل است در جامعه پا نگرفته است ؟ و سوالات بسیاری از این دست که می شود مطرح کرد و پاسخ به تک تک آنها راه چاره را به ما نشان خواهد داد و توجه به تنها بخشی از آنها موجب گمراهی و به نتیجه نرسیدن می شود چیزی که امروز شاهد آن هستیم.
ابتدا باید به این نکته توجه شود که ربا زاییده تورم است و این شرایط بد اقتصادی است که کشور را در وضعیت تورمی قرار داده در نتیجه ربا را به صحنه وارد می کند چه بسا وقتی جنسی امسال صد هزار تومان است و سال بعد دویست هزار تومان می شود کسی حاضر نیست پول خود را مجانی و بدون بهره در اختیار شما قرار دهد و منطق اقتصادی را در توجیه این عمل به کار می برند ولی آیا باید جامعه اسلامی چنین باشد ؟ اولا جامعه اسلامی نباید دارای تورمی چنین باشد که به علت تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی و برخی عوامل دیگر شده است ولی حال که وجود تورم را قبول کردیم آیا باید به بهره های ربوی تن در دهیم و با توجیه وجود تورم حلال خدا را حرام کرده و نان خود را به ناحق آغشته نماییم؟ یقینا چنین نیست و اگر کمی دقت نماییم می بینیم که اسلام در هر تمامی امور قوانین جامع و کاملی داشته و هر جایی که منعی دارد جایگزینی برای آن ایجاد کرده است و اینجاست که می بینیم برای عمل حرام رباخواری و تن دادن به ربا قرض الحسنه ایجاد و توصیه شده است و اگر به این توصیه دین عمل شود بسیاری از مشکلات جامعه حل می شود .

مسئولین امر باید توجه نمایند که نامگذاری صرف بانکداری به بانکداری بدون ربا کافی نیست و باید در عمل چنین باشد و بانکداری بدون ربا بوده و اسلامی می باشد که در راه قرض الحسنه کوشش نموده و با رباخواری مبارزه نماید , اما امروزه شاهد هستیم که این امر با غفلت مسئولین امر روبرو شده است و سرمایه های عظیم مردم که در اختیار بانکها به امانت هستند از چرخه قرض الحسنه خارج شده و این امر است که مردم را با ربا تشویق می کند.فردی که نیاز به پولی اندک برای کار واجبی چون ازدواج , جهیزیه , درمان , تحصیل و … دارد وقتی با مشکلات متعدد بانکی مواجه شده و برای مثلا دو سه میلیون تومان با درخواست چندین ضامن و چک و سفته در بانکها مواجه می شود یا حتی چندین ماه به سپرده گذاری مجبور می شود یقینا از وام بانکی منصرف شده و در خانه کسی را خواهد زد که تنها با یک چک این مبلغ را به وی واگذار کند هر چند این امر حرام خدا و این فرد رباخوار باشد.بانکها و موسسات قرض الحسنه باید در راستای مبارزه با این امر قرض الحسنه را تسهیل نموده و مردم را در راه استفاده از آن یاری نمایند و این وظیفه دولت و مسئولین است که قوانین مربوطه در این رابطه را ایجاد کرده و چنین اموری را تسهیل نمایند.

شاید به کسی که دنبال رباخوار می رود بگوییم صبر کن و از این امر دوری کن ولی باید خود را جای آن فرد قرار دهیم و ببینیم آیا به کسی که فرزندش بیماری کلیه دارد و برای پیوند کلیه نیاز به پول دارد می تواند صبر کند؟ آیا می توان تنها با دعوت به تقوای الهی او را از مراجعه به رباخوار منصرف کرد؟ یقینا چنین نیست و باید منابع قرض الحسنه آنقدر زیاد شوند که هر کسی محتاج بود در سریعترین زمان به این منابع دست یافته و مشکل خود را حل نماید وگرنه همچنان شاهد جولان رباخواران در جامعه خواهیم بود. درست است که قانون و دین این امر را جرم تلقی کرده و ما همه را از این امر برحذر می داریم ولی باید واقع گرا بود و شرایط جامعه را در نظر داشت یاد دارم در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شده بود مطرح شد که با یکی از رباخواران برای دست برداشتن از این امر صحبت شده بود ولی فرد مذکور شدیدا از این کار خود دفاع کرده و با این توجیه که امروزه بانکها بهره بالای ۲۰ درصد می گیرند و اینکه مردم خود داوطلبانه به ما مراجعه می کنند خود را خیرخواه مردم و فردی مفید برای جامعه تلقی می کرد.
در نهایت اینکه باید چنین مشکل بزرگی را که جامعه را اسیر خود کرده به صورت کامل و جامع دیده و مورد بررسی قرار داد و عزمی راسخ از دولتمردان باید برای ریشه کن کردن آن بوجود آید وگرنه همچنان شاهد افرادی که توسط رباخواران به خاک سیاه نشسته هستند خواهیم بود و پرونده هایی که روی میز دادگاهها تلنبار می شود .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 9 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۹
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ali دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 2:09

ali. bud dasteton dard nakone

م.ق دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 11:50

يَـأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لاَ تَأْكُلُواْ الرِّبَواْ أَضْعَـفًا مُّضَـعَفَةً وَاتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ .
ای کسانی که ایمان آورده اید ، ربا را که سودهای افزوده و چند برابر است نخورید ، و از خدا پروا کنید ، شاید رستگار شوید. ( آل عمران، آيه 130)

وای بر کسانی که با ربا شکم خانواده خود را پر می کنند. و وای بر کسانی که با آگاهی از عواقب و گناه این امر خود را در دام ربا میاندازند.
خدایا این بلا و گناه را از ما مسلمانان بدور دار.

شبستر دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 12:23

متن خیلی خوبی بود در اینباره باید گزارش های زیادی تهیه بشه

محمد دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 16:03

متاسفانه منطقه و استان در کل کشور به این معضل شدیدا آلوده شده و سخت میشه بعد از این دیگه پاکش کرد

م دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 18:48

با سلام و تشکر از حساسیت شبسترنیوز نسبت به این موضوع به نظر من باید با رباخواران دانه درشت که در روستاها وشهرهای شهرستان هستند مقابله کرد

جواد دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 19:13

فکر می کنی با دستگیری چند نفر دانه درشت یا حتی شلاق زدنشون یا زندانی کردن و کارهایی که تا الان بارها تجربه شده (مخصوصا اوایل انقلاب) مشکل اقتصاد کشور حل میشه ؟ با بانکی که میگه 6 ماه بیار پول بذار بعدشم 80 درصد پول خودت با نرخ بهره 27 درصد با دریافت سفته و تمبر چند صد هزار تومانی میده چیکار کنیم؟؟؟

امیری دوشنبه , 4 آگوست 2014 - 19:07

به نظر من تا وضعیت سیستم بانکی چنین است (سود بالای 20 درصد + چندین ضامن + نوبت طولانی واسه وام + سپرده گذاری چند ماهه برای دریافت یه وام ناقابل + اخلاق و رفتار نامناسب کارمندان بانکی + …) باید رباخواری رو آزاد و رسمی بکنند تا مردم راحت بتونن مشکلاتشون رو حل کنند خب اینطوری زیرزمینی هم که هست مردم کارشون رو انجام میدن و منتظر اجازه من و شما نیستن مهم اینه که شرایط درست بشه وگرنه مجبورن می فهمید مجبورن

مهدی سه‌شنبه , 5 آگوست 2014 - 12:49

تا اقتصاد درست نشه همینه که هست

ر-ی یکشنبه , 31 آگوست 2014 - 4:29

دردین ما ربا به ان گفته میشدکه کیفیت یک کالاموقع گرفتن واستردادان تغییرنکند مثلا 10مثقال طلای باعیار18 داده شودو11مثقال طلای18عیارگرفته شود.ولی اگر100کیلو گندم مرغوب بدهد 110 کیلوگندم نامرغوب بگیرد این عمل ربامحسوب نمیشود.حال برهمه روشن است که پول رایج ماباگذشت زمان کیفیت خودرا ازدست میدهدیعنی100تومان امروزمادرمقابل100تومان یک سال قبل ارزش یک سان راندارد یعنی کیفیت آن نقصان یافته است.لذا لازم است دروضع قوانین ممنوعیت ربا این موضوع درنظرگرفته شود.